Građani Bijeljine suočeni su sa saobraćajnim gužvama na području grada, iako je režim saobraćaja promjenjen u pojedinim ulicama i otvoreni novi kružni tok kod Željezničke stanice.
Problemi u saobraćaju u Bijeljini traju već dvije godine, koji su nastali uslijed izgradnje kanalizacije u sjevernom dijelu grada i pored gradskog parka. Stanovnici navode da i pored novog kružnog toka, ali i postavljanja semafora na mostu u ulici Majora Dragutina Gavrilovića, oni nisu riješeni. Vozači i pješaci upozoravaju da bi još mnogo toga trebalo uraditi kako bi se saobraćaj u gradu nesmetano odvijao.
Istovremeno, radovi na nekoliko gradilišta i na saobraćajnicama u gradu, iscrpili su strpljenje građana. Radi rasterećenja ulice Žrtava fašističkog terora, pored parka, i kružnog toka kod Bleda trajno je izmjenjen režim saobraćaja u Atinskoj ulici, koja je ostala jednosmerna ali je promjenjen smijer kretanja, što zbunjuje vozače.
– Stalno nešto mijenjaju. Iako pratim saobraćajne znakove, mora se dobro koncentrisati čovijek da neizazove kakvu nesreću. Razumijem da se moramo istrpiti. Tako je kad se radi i gradi. Ali nadležni su morali ponuditi bolja rješenja. Kad je špic od tri do četiri po pola sata se ne može izaći iz grada. Mi, domaći, se nekako i snalazimo. Vozimo prečicama i zaobilaznim putevima ali vozači u tranzitu stvarno imaju poteškoća – kaže Bijeljinac Milorad Modraković.
Svečano je otvoren novi kružni tok kod Željezničke stanice, a počelo je i postavljanje semafora na raskrsnici Ulica Dušana Baranina, 1. maja i Majora Dragutina Gavrilovića, koja je jedna od najkritičnijih u gradu. Ipak, ovo su dvije od 15 mjera koje bi trebalo hitno da se preduzmu da bi se unaprijedila bezbjednost saobraćaja u gradu.
Komandir Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Bijeljina Emir Osmić pojašnjava da su promjena režima saobraćaja, postavljanje svjetlosne saobraćajne signalizacije, ponovno iscrtavanje horizontalne signalizacije, postavljanje stacionarknih kamera i posebnih objekata za smanjenje brzine kretanja, samo su neke od predloženih mjera.
– Predložili smo promjenu prvenstva prolaza na raskrsnicama Račanske i Dimitrija Tucovića, kao i Beogradske i Dimitrija Tucovića. Nova rješenja potrebna su i u Sremskoj ulici, izmjeniti režima saobraćaja u Atinskoj ulici. Da bi se ubrzao protok saobraćaja predloženo je i ukidanje pješačkog prelaza od Centra za kulturu prema zgradi gradske uprave, jednog od pet na putu od stotinu metara. Problem bezbjednog odvijanja saobraćaja posebno je ozbiljan u zonama škola u Dvorovima i Patkovači – kaže Osmić.
Dodaje da je Saobraćajna policija nadležnom gradskom odjeljenju predložila i intenziviranje aktivnosti na sanaciji oštećenja na ulicama, asfaltiranje makadamskih ulica, smanjenje broja parking mjesta bolje osvjetljenje ulica kako bi se povećala bezbjednost pješaka i vozača.
Prijedlozi ostaju mrtvo slovo na papiru
Policijska stanica za bezbjednost saobraćaja u Bijeljini redovno dostavlja Skupštini grada informacije sa prijedlozima mjera za poboljšanje bezbjednosti. Međutim, većina ih, uprkos, činjenici da ih skupština u pravilu jednoglasno usvaja, godinama ostaje mrtvo slovo na papiru, dok rastući broj saobraćajnih nezgoda potvrđuje da za nemar prema njihovoj realizaciji nema mjesta.