U Čelincu obilježeno 100 godina od oslobođenja BiH od Austrougarske

0

Srpsko prosvjetno i kulturno društvo /SPKD/ “Prosvjeta”, Narodna biblioteka “Ivo Andrić” iz Čelinca i Parohija Popovac danas su na prigodan način obilježili 100 godina od oslobođenja BiH od Austrougarske i ujedinjenja sa Srbijom.

Tim povodom služena je Sveta liturgija u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Popovcu kod Čelinca, nakon čega je u Lipovcu osveštano obnovljeno Spomen-vrelo prvom banu Vrbaske banovine Svetislavu Milosavljeviću.

– Vrelo bana Milosavljevića prvi put je osveštano na Mitrovdan 1930. godine, tačno na prvu godišnjicu njegovog upravljanja banovinom i ovo je jedan od najstarijih kulturno-istorijskih spomenika u čelinačkom kraju i ujedno prvo poznato priznanje ovom velikom graditelj – rekao je paroh popovački protonamjesnik Borko Đurđević.

U crkvenoj sali u Popovcu održana je svečana akademija o temi “Kultura sjećanja i doprinos Čelinčana u borbi za oslobođenje i ujedinjenje”.

Predsjednik Odbora SPKD “Prosvjeta” Čelinac Borislav Maksimović je u prigodnoj besjedi podsjetio sve prisutne na znamenite Čelinčane koji su radeći časno svoj posao doprinosili razvoju, boljem životu i slobodi ovog kraja.

– Uzalud jednom narodu pobjede u ratu ako državu u miru ne jača razvojem institucija, privrede, kulture, duhovnosti i drugih oblasti. To je na svojoj koži i kroz vlastitu istoriju srpski narod veoma dobro iskusio – istakao je Maksimović i poručio da je više desetina Čelinčana dobrovoljno učestvovalo na Solunskom frontu.

Književnik Momčilo Spasojević je govorio o značaju čelinačkih institucija kulture.

– Sve ono što je na viševjekovnoj nizbrdici vremena bilo od nekog značaja, kao i ličnosti koje je nezasluženo prekrio zaborav, a i ono što se događa i što potvrđuje ljepotu i stabilnost života danas, predmet je pažnje i afirmacije u okvirima ovih institucije – rekao je Spasojević.

Prema njegovim riječima, zahvaljujući njima, čelinačka javnost danas zna za mnoge ljude iz prošlosti koji iza sebe imaju djela kojima se možemo ponositi

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Molimo unesite vaše ime