Priliku da predstave svoje proizvode, ove godine je na Mitrovdanskom vašaru imalo je oko 70 učesnika. Ovo je prava prilika i vrijeme za to.
– Ranijih godina ja nisam učestvovao, ali kažu da je tada bilo bolje. Čini mi se da se ove godine vraća tradicija. Očekujem da bude i dobra prodaja, mada je ovo više dobra prilika za reklamu – kaže Milorad Vasić, proizvođač meda iz Bijeljine.
Mitrovdansko vašar je dobra prilika za promociju zaboravljenih zanata i vještina.
– Voljela bih da se stari zanati podignu na nivo koji zaslužuju, da se ručni rad cijeni malo više i da više vrijedi, a nadam se da će mi to donijeti i neku poslovnu dobit – ističe Cvija Krajišnik iz zanatske radnje u Јanji.
Organizatori kažu da je cilj Mitrovdanskog vašara da se sačuva, održi i traje identitet ovoga podneblja. Zbog toga su prošle godine oživjeli ovaj događaj, koji se u Semberiji organizovao od kraja 19. vijeka.
– Tradicija kaže da se sa Mitrovdanom završavaju radovi u polju, a po narodnom vjerovanju kakav bude Mitrovdan, takva će biti zima. Dakle, pogledajte kakav je lijep i sunčan dan i Bog nas je pogledao. Mi se nadamo da će ovaj vašar zaživjeti i da će ući i u turističku ponudu našeg grada – ističe Slaviša Cacnović, direktor a.d. Grad Bijeljina.
Na vašaru su organizovana takmičenja u pripremanju svadbarskog kupusa, gađanje glinenih golubova, fijakerijada i izložba malih kućnih ljubimaca.