Najnovija studija bazirana na mišljenju eksperata pobija teoriju da će nivo mora porasti najviše za jedan metar do 2100. godine. Posljednja istraživanja pokazuju da će nivo može porasti i duplo više od očekivanog, što bi za posljedicu imalo raseljavanje miliona ljudi.
Pitanje rasta nivoa mora bilo jedno od najkontroverznijih kojima se bavio Međuvladni panel o klimatskim promjenama u svom izvještaju 2013. godine.
Tada je utvrđeno da će nivo mora narasti između 52 i 98 centimetra do 2100. godine. Međutim, mnogi naučnici vjeruju da je ovo prilično konzervativna procjena, kao i da modeli koji se koriste da izmjere velikih ledenih pokrivača na nivo mora ne pokazuje dobro njihov sadašnji uticaj.
Da bi dobili jasniju sliku, vodeći eksperti su sproveli strukturalnu studiju procjene u kojoj su naučnici pravili predikcije zasnovane na svom znanju o promjenama na Grenlandu i Antartiku. Prema njihovom mišljenju, ukoliko se emisija štetnih gasova nastavi ovim intezitetom, nivo svjetskog mora će porasti između 62 i 238 centimetara u narednih osamdeset godina. Naša planeta bi bila toplija za oko pet stepeni, što je jedan od najgorih scenarija globalnog zagrijavanja.
Prema autorima, to bi imalo ogromne posljedice po planetu. Površina izgubljenog kopna iznosila bi 1.79 kvadratnih kilometara koliko iznosi površina Libije.
Većina izgubljene zemlje bila bi u oblastima koje su bitne za uzgoj hrane kao što je delta Nila. Veliki dijelovi Bangladeša bili bi teški za život, a ugroženi bi bili i veliki gradovi poput Londona, Njujorka i Šangaja.
Naučnici smatraju da još postoji šansa da se spriječi najgori scenario ako se značajno smanji emitovanje štetnih gasova u narednoj deceniji.
Oni smatraju da postoji pet odsto šansi da dođe do predviđenog porasta nivoa mora, ali da to nije zanemarljivo.
– Ako bih vam rekao da su šanse da vas nešto udari ako pređete preko puta jedan prema 20, nećete proći ni blizu njega – kazao je vodeći autor, profesor Džonatan Bomber sa univerziteta Bristol.
(Blic)