Stevanović: Ustavni sud generator političke i pravne nesigurnosti, očekujem jedinstven odgovor parlamenta Srpske

0

BANJALUКA – Šef Кluba poslanika Demokratskog saveza (DEMOS) u Narodnoj skupštini Republike Srpske Spomenka Stevanović izjavila je da je odluka Ustavnog suda BiH, kojim je osporen član 53. Zakona o poljoprivrednom zemljištu Republike Srpske,  pravno nasilje usmjereno protiv odredbi Ustava BiH koje jasno govore da su entititeti, odnosno Republika Srpska i Federacije BiH,  vlasnici zemljišta na teritoriji kojom raspolažu u odnosu 49 prema 51 odsto.

”Ova odluka Ustavnog suda BiH je jedna vrsta okidača. To je alarm za uzbunu i linija preko koje ne smijemo preći. Ako to učinimo moramo se zapitati šta je sljedeće što će doći na dnevni red osporavanja – naše šume, vode ili, pak, samo postojanje Republike Srpske i njenog naziva“, kazala je Stevanovićeva tokom rasprave u Narodnoj skupštini Srpske o Informaciji u vezi sa antidejtonskim djelovanjem Ustavnog suda BiH.

Ona je naglasila je Ustavni sud BiH ovakvim činjenjem ostao generator političke i pravne nesigurnosti u zemlji.

”Sada imamo kriznu situaciju u kojoj nismo odavno bili. Ovom odlukom su narušena ustavna prava Republike Srpske. Ovo je veoma ozbiljna situacija koja traži ozbiljne odluke, trezvenost i odgovornost. Očekujem da poslanici vladajuće koaliciji i opozicije pokažu visok nivo političke i nacionalne zrelosti i jasno da pošaljemo poruku da ovako više ne može da se odlučuje u BiH“, poručila je ona.

Istakla je da je svuda u svijetu Ustavni sud tumač Ustava, a da je u BiH taj sud kreator političke i pravne nesigurnosti.

”Ustavni sud BiH je sve prethodne godine provodio izmjene Ustava i političkim odlukama značajno izmjenio dejtonsku strukturu BiH. Taj sud djeluje, a da ne postoji ni zakon o njegovom radu, što je pravno gledano nepojmljivo, ali to je, očito, politički veoma korisno za neke“,  kazala je Stevanovićeva.

Nepojmljivo je i to, kaže ona, što u radu Ustavnog suda BiH učestvuju strane sudije, jer se to direktno kosi sa suverenitetom BiH.

„To omogućava stalno preglasavanje prilikom odlučivanja u korist jednog naroda i takvoj praksi se mora stati u kraj“, rekla je ona.

Nezapamćeno je i to, kaže šef Кluba poslanika DEMOS-a, što u istim pravnim stvarima Ustavni sud BiH donosi različite oduke.

„Sve to izaziva zabrinutost kod građana i nevjericu u stručno-pravnim i političkim  krugovima“, zaključila je Stevanovićeva.

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Molimo unesite vaše ime