ŠTA KAŽU IZVJEŠTAJI TAJNIH SLUŽBI Otkriven krivac za pandemiju COVID-19

0

BEOGRAD – Već nedjeljama se šire senzacionalne vesti o saznanjima tajnih službi o korona virusu. Da li je to još jedna teorija zavjere? Šta stvarno stoji u novim dokumentima tajnih službi?

U jednom izvještaju saveza tajnih službi pet velikih zemalja u kojima se govori engleski (SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland, nazvanih „Five Eyes”) govori se o nepoznatom virusu slijepog miša iz Kine o kojem su istraživanja sprovođena u kineskom Vuhanu. Taj izveštaj tajne službe dostavljen je australijskom listu Dejli telegraf. Nakon njegovog objavljivanja počeli su da se nižu napisi o “virusu koji je stvorio čovjek u laboratoriji u Vuhanu”, prenosi Blic.

Osim toga, navodi se da je svet izgubio dragocjeno vrijeme u borbi protiv virusa, jer je Kina prikrivala informacije. Takve optužbe nije izgovorio samo američki predsjednik Donald Tramp, već i neki njemački tabloidi. Da li se zaista radi o gigantskom skandalu?

Šta kaže Amerika

Najprije ono najvažnije: korona virus nije vještački stvorio čovjek, niti je planski pušten u svijet. Za besmislice takve vrste, za koje teoretičari zavere širom svijeta podgrijavaju slične neodržive tvrdnje kao i za porijeklo virusa HIV 1980-ih godina, nema nikakvog dokaza u izveštaju tajnih službi. Naprotiv, i američki direktor tajnih službi, kojem je podređeno svih 17 američkih tajnih službi, objavio je saopštenje za medije u kom objašnjava da “kao ni većina naučnika, ni američke tajne službe nemaju nikakvog razloga za pretpostavku da je Kovid 19 stvorio čovjek ili ga genetski modifikovao”. Istovremeno, američke tajne službe i dalje istražuju da li je virus na ljude prešao sa životinja ili je prilikom neke nesreće izašao iz laboratorije u Vuhanu.

Ovim saopštenjem, koje je prošlog četvrtka objavio bivši američki ambasador u Berlinu, poznat po nediplomatskim izjavama, a koji je novi koordinator tajnih službi u Beloj kući, Ričard Grenel, američke tajne službe su učinile upravo senzacionalni izuzetak od pravila da ne komentrišu aktuelne događaje.

Ne radi se o nekom tajnom projektu

Samo nekoliko dana nakon ovog službenog saopštenja objavljen je članak u australijskom “Satrdej telegrafu”. Ni tu u izveštaju, koji očito potiče od Australijske tajne službe ASIS, nema nikakvih dokaza da je pandemiju korona virusom izazvao čovjek.

Bez sumnje najuzbudljiviji aspekt izveštaja australijske tajne službe, koji je do sada zapostavljan, predstavljaju informacije o istraživanju korona virusa. Jer, već gotovo 15 godina, piše Satrdej telegraf, jedan kineski tim virusologa pod vođstvom dr Šija Zenglija, direktora Centra za infektivne bolesti Instituta za virusologiju u Vuhanu, bavi se istraživanjem korona virusa koji se pojavljuju kod slepog miša. Takvih virusa ima više od 5.000 vrsta, od kojih je dr Ši istraživao najmanje 50. Ali, to nije bio nikakav kineski tajni projekat. Tim naučnika je sarađivao, na primjer, s laboratorijom za zdravlje životinja “Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation” CSIRO u Australiji. Dr Ši i njegov saradnik Peng Džou proveli su tamo više godina. Partner u istraživanju bio je i Univerzitet Severne Karoline u SAD.

Cilj istraživanja bio je da se izoluju virusi koji se pojavljuju kod slijepog miša i proveri mogu li oni da pređu na čovjeka. U novembru 2015, dakle skoro tačno četiri godine pre izbijanja sadašnje pandemije, studija doktora Šija sa Univerziteta Severne Karoline došla je do rezultata da bi virusi slični SARS mogli da pređu sa slijepog miša na čovjeka i da protiv toga nema leka. U 2019. zaključak njihove studije glasio je: “Vrlo je verovatno da će buduće zaraze korona virusima poput SARS ili MERS da potiču od slijepog miša i da je velika verovatnoća da će se to dogoditi u Kini.”

Protiv nagađanja

Pritom su naučnici izričito pomenuli i veliki rizik svojih istraživanja u slučaju da dođe do nesreće i da virusi pobjegnu iz laboratorija. Jedan od rizika su bezbjednosni standardi u laboratorijima. Pojavili su se izveštaji američkih diplomata u Kini koji su u decembru 2019. govorili o – dosad nepotvrđenim – bezbednosnim nedostacima u laboratoriji u Vuhanu.

Uprkos analizi rizika,slabe mjere zaštite

Izveštaji tajnih službi iz Australije i SAD pokazuju takođe da pokušaji da se samo Kini pripiše odgovornost za razmjere pandemije nisu korektni. Činjenica je da su naučna saznanja o korona virusima i opasnosti koja od njih prijete već godinama bila javno dostupna. Prije više godina su sprovođene i vežbe za slučaj katastrofe sa sličnim scenarijima.

U Njemačkoj je 2012. jedna “Analiza rizika u zaštiti stanovništva” razradila scenario pandemije virusa. Rezultat je: nedovoljna priprema, nedostatak kapaciteta i zaštitne opreme kao i nedostatak planova za suzbijanje. Šta više, čak ni krajem januara – izgleda da je to bilo jako, jako davno – nijedna vlada ni u Evropi ni u SAD nije preduzela ozbiljne mere. Tek kad su smrtonosne razmjere pandemije korona virusa postale vidljive u Italiji, počelo se s užurbanim uvođenjem mera. Zato je opravdana sumnja da bi drukčija informativna politika Kine u decembru prošle godine i time dobijeni mjesec dana za borbu protiv pandemije nešto bitno promijenili.

 

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Molimo unesite vaše ime