NIKŠIĆ – Njegovo preosveštenstvo episkop budimljansko-nikšićki Joanikije poručio je da se u Crnoj Gori ne bi smjelo dešavati ono što se događa, jer je to većinski hrišćanska zemlja u srcu Evrope, ali da se plaši da je novac razlog takvom ponašanju.
U autorskom tekstu za “Kristijan post”, vladika je istakao da Srpska pravoslavna crkva (SPC) u Crnoj Gori želi mir i da nema interesa za politiku, a smatra da ni vlast ne bi trebalo da se miješa u religiju i crkvena pitanja. On je naveo kako se mole da vlast opozove nepotrebni zakon za koji je rekao da je “grozno nazvan Zakon o slobodi vjeroispovjesti”, prema kojem su hrišćanske, jevrejske i muslimanske zajednice i njihova imovina sada obavezni da imaju državnu registraciju.
– Malo je država na svijetu koje istinski praktikuju slobodu vjeroispovijesti, a ipak prisiljavaju vjerske zajednice da prvo budu na odobrenom vladinom registru. Još je manje onih koji propisuju da se mora dodatno dokazati vlasništvo nad imovinom prije 1918. godine, kroz vladin imovinski registar – naveo je vladika. On je naglasio da ovaj zakon u praksi važi samo za SPC, pošto su 80 odsto Crnogoraca njeni vjernici.
– Pošto druge vjerske mikro zajednice imaju posebne ugovore sa državom koji ih štite od njihovih imovinskih odredaba, ovo postaje diskriminatorski zakon protiv imovine Crkve – naveo je vladika Joanikije. Episkop Joanikije je istakao da je vlasništvo nad zemljom na Balkanu, sa složenom istorijom i dugim premiještanjem granica, otvoreno za dokazivanje.
– U svim modernim državama o imovinskim sporovima trebalo bi da se raspravlja u sudnicama. U Crnoj Gori će, prema novom zakonu, o njima odlučivati vladin imovinski registar, bez prava žalbe na njihovu odluku na sudovima. Oni su revizor, sudija, porota i izvršilac svih vlasničkih sporova za vjersku imovinu – smatra vladika.
Ukazao je da su u pitanju sveta mjesta hrišćanskog bogosluženja, manastiri, hosteli za beskućnike i poljoprivredna gazdinstva koja svakodnevno hrane stotine porodica kroz narodne kuhinje, a ta imovina je ovim zakonom ugrožena. Prema njegovim riječima, resursi koje Crkva koristi za dobro u opasnosti su da se preusmjere kako bi namirili fiktivne zahtjeve za vlasništvo nad zemljom, te mnogi vjernici u Crnoj Gori strahuju da će se to dogoditi.
Upravo zbog toga su, istakao je vladika, prije zabrana zbog virusa korona izašli na ulice širom zemlje da bi protestovali protiv ovog zakona, a samo u glavnom gradu Podgorici marširalo je 60.000 ljudi ili 10 odsto ukupnog stanovništva, pozivajući na opoziv zakona. Napomenuo je da je Vlada reagovala tvrdeći da Crkva zastupa strani interes u zemlji i da njeni sveštenici i lideri nisu u Crnoj Gori.
U autorskom tekstu vladika je podsjetio na policijsku brutalnost, hapšenje njega i sveštenika i na pritvor u kojem su bili, privođenje stotine vjernika, arhiđakona i još 25 sveštenika, kao i na nedavni brutalni napad maskiranih nasilnikana mladog sveštenika u Baru Nikolu Radovića tvrdeći da je strani agent.