Svjedok odbrane u Sudu BiH: Dodik nije sam donio odluku

0

U nastavku glavnog pretresa, odnosno suđenja, Miloradu Dodiku i Milošu Lukiću u Sudu BiH unakrsno je ispitana Jelena Pajić Baštinac, svjedok odbrane, koja je generalni sekretar predsjednika Republike Srpske.

Ona je govorila o tome šta je prethodilo potpisivanju ukaza za stupanje na snagu spornih zakona kojima je Kristijan Šmit obustavio zakonodavni postupak, tj. izmjena Zakona o objavi zakona i drugih propisa Srpske i Zakona o neobjavljivanju odluka Ustavnog Suda BiH u Službenom glasniku.

Pajić Baštinac je rekla da su prije nego što je Dodik potpisao ukaze, svakodnevno održavali sastanke na kojima su uz Dodika bili ministri koji su i pravnici, dakle Bukejlović, Budimir i Karan, kao i predjsjednik NS RS Nenad Stevandić, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, zatim Nikola Špirić i Radovan Višković, ali i pojedini pravni eksperti i profesori pravnih fakulteta u Banjaluci i Istočnom Sarajevu.

Nakon analiza Ustava Republike Srpske, svi oni su jednoglasno, kako je naglasila Pajić Baštinac, Dodika savjetovali da potpiše sporne ukaze o stupanju na snagu navedenih zakona, jer su zaključili da je Dodikova ustavna obaveza da potpiše zakone koje je usvojila NS RS.

Takođe, navela je da su zaključili da Ustav Republike Srpske ne prepoznaje termin viskog predstavnika niti mogućnost da on intervenište u zakonodavstvo Srpske.

Pajić Baštinac je rekla i da je Dodik jednom mogao vratiti zakone u NS RS, ali da nema ustavnu mogućnost da naredi Skupštini da ih izmjeni, a i da su na pomenutim sastancima svi šefovi poslaničkih klubova većine Dodiku poručili da će ove zakone usvojiti u istom obliku, čak i kada bi ih vratio Skupštini.

Tada bi, kako je istakla Pajić Baštinac, nepotpisivanjem ukaza Dodik prekršio Ustav Republike Srpske…

Prema njenom svjedočenju, Dodik je bio dužan da uradi ono što je i uradio, odnosno da potpiše ukaze o stupanju na snagu dva zakona koja je Šmit poništio.

Inače, tužiteljka Nives Kanevčev je pitala Pajić Baštinac da li je mišljenje pravnih eksperata i drugih na sastancima u Banjaluci bilo obavezujuće za Dodikovo postupanje, na šta je ona odgovorila da nije, ali da su ga savjetovali kako bi on ispravno postupio.

Na spominjanje visokog predstavnika, reagovao je i Dodik…

On je ustao i sudiji rekao da Tužilaštvo nije iznijelo dokaz Aneks 10 Dejtonskog aporazuma u kom se navode procedure za imenovanje visokog predatavnika, prema kojima je, kako je naglasio Dodik, jasno da Šmit nije izabran u skladu sa Aneksom 10 i da za njegovo imenovanje ne postoji relevantna rezolucija Savjeta bezbjednosti UN-a.

Sudija Sena Uzunović ga je zatim opomenula da ne smije davati komentare već se samo žaliti na način na koji tužioci unakrsno ispituju, što Dodik nije uradio…

Inače, Dodik se žalio i na buduće termine nastavka suđenja, a to su 11. 18. i 25. septembar, jer, kako kaže, tri ročišta u izbornoj kampanji će uticati na samo kampanju, jer će imati 5 mitinga dnevno i da objektivno ne može sve stići.

Sudija Uzunović je odgovorila da je Sud i previše izlazio u susret optuženima kada se radi o pomjeranju termina za odežavanje ročišta i da to više neće raditi, te su pomenuta zri datuma ostala kao termini za nastavak suđenja.

Tako će prvo iduć ročište biti održano 11. septembra kada će odbrana Miloša Lukića izvoditi dokaze i saslušati Borana Bosančića u svojstvu predsjednika Upravnog odbora Službenog glasnika Republike Srpske.

Izvor: BNTV

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Molimo unesite vaše ime