Ciklon Boris stigao: Upozorenja na nevremena i poplave

0

Padavine bi mogle biti veće od onih koje su pogodile centralnu Evropu 2013. godine, koja se tada smatrala najgorom u hiljadu godina.

Cijela Evropa je na udaru. I kod nas su na snazi i olujna upozorenja.

Ciklon Boris stigao u Hrvatsku – obilne kiše i vetar stvaraju probleme širom zemlje. Dio puteva bio je pod vodom, kiša je poplavila podrume kuća na obali, u moru je snimljeno više od 20 pijavica, a na zapadnu obalu Istre more je izbacilo ogromne količine morske pjene, koja je zabijelila ulice. I tu se ne završava. Naime, trajniji prestanak padavina očekuje se tek u ponedeljak, a do tada se centralna Evropa sprema za najgore poplave poslednjih decenija koje se očekuju ovog vikenda.

Na snazi je narandžasto upozorenje – opasno vrijeme za cijeli Jadran, dok je ostatak Hrvatske pod žutim upozorenjem – potencijalno opasno vrijeme, zbog jake kiše izdata su upozorenja na moguće bujične poplave na Jadranu, saopštio je u petak Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).

Promjena vremena zahvatila je delove Hrvatske. Najseverozapadniji deo, gde su temperature pale za oko 15 stepeni. U cijeloj Hrvatskoj jutros je oblačno i kišovito.

Evropa se sprema na najgore: Upozorenja na nevremena i poplave, otkazuju se događaji i raspoređuje vojska

Prema češkim i poljskim meteorolozima, u nekim područjima njihovih zemalja moglo bi da padne do 400 litara kiše po metru kvadratnom u iduća četiri dana, a u Austriji i Slovačkoj oko 200 litara.

Kulturne manifestacije predviđene za ovaj vikend otkazane su u te četiri zemlje zbog najavljenog prolaska ciklona.

“Postoji realan rizik od lokalnih poplava u petak i nedjelju”, upozorili su poljski meteorolozi.

U Vroclavu, koji ima 675.000 stanovnika, opština je osnovala krizni štab.

Prema češkom ministru Petru Hladiku, situacija u zemlji “mogla bi biti slična onoj 1997. i 2002.”

Prema procenama čeških i poljskih meteorologa, u pojedinim oblastima njihovih zemalja u naredna četiri dana moglo bi pasti i do 400 litara kiše po metru kvadratnom, a u Austriji i Slovačkoj oko 200 litara.

U te četiri zemlje otkazane su kulturne manifestacije zakazane za ovaj vikend zbog najavljenog prolaska ciklona. Retenzije za prijem vode, pre svega kod brana, ispražnjene su da bi mogle da prime toliko vode. U Poljskoj su najavljena vremenska upozorenja za jug zemlje, pre svega za gradove na Odri poput Vroclava i Opolja.

„Postoji realan rizik od lokalnih poplava u petak i nedelju“, upozorili su poljski meteorolozi. U Vroclavu, koji ima 675.000 stanovnika, opština je osnovala krizni štab. Prema rečima češkog ministra za životnu sredinu Petra Hladika, situacija u zemlji „mogla bi biti slična onoj iz 1997. i 2002. godine“.

Gradovi u Moravskoj podigli su barijere od poplava i pripremili džakove sa peskom u iščekivanju nevremena koje će pratiti vetrovi i do 100 kilometara na sat.

Kako navodi austrijska televizija ORF, vodostaj Dunava mogao bi da poraste na nivoe koji nisu viđeni pet do deset godina. Austrijski kancelar Karl Nehamer rekao je da je vojska spremna da rasporedi i do hiljadu vojnika ako bude potrebno. U pripravnosti su i slovačka vojska i dobrovoljci vatrogasci.

Padavine bi mogle biti veće od onih koje su pogodile Srednju Evropu 2013. godine, koja se tada smatrala najgorom u hiljadu godina, upozorava slovačka meteorološka služba imeteo.sk. Pomeranjem hladnog talasa iznad Evrope ka istoku, na slovenačkoj Kredarici pao je prvi sneg.

Jako nevreme zahvatilo je juče deo Slovenije – slovenačko Primorje i slovenačku Istru, a posebno područje Kopra, gde je situacija najteža zbog obilnih kiša koje su padale. Samo u slovenačkoj Istri za samo nekoliko sati palo je više kiše nego tokom celog leta. Padavine još nisu prestale, težište se pomera ka istoku Slovenije.

U BiH moguće padanje snijega

Našu zemlju je, kako je saopšteno, već sinoć pogodila ogromna promjena vremena. Nevrijeme sa grmljavinom, jak vetar i jaka kiša izazvali su probleme širom zemlje.

U Bosni i Hercegovini danas se očekuje oblačno vrijeme sa kišom i pljuskovima koji mogu biti prećeni grmljavinom. Intenzivnije padavine u Hercegovini i zapadnim područjima Bosne. U drugom dijelu dana na vrhovima planina je moguć snijeg. 

Temperatura u Bosni od 10 do 16, a u Hercegovini od 15 do 22 stepena.

U Sarajevu oblačno vrijeme sa kišom i lokalnim pljuskovima. Temperatura će iznositi od 11 do 16 stepeni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Izvor: Bigportal

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite komentar!
Molimo unesite vaše ime