Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Izborni zakon Republike Srpske ustavan i da će ovaj zakonski akt biti primjenjivan.
Dodik je, povodom odluke krnjeg Ustavnog suda BiH o stavljanju van snage Izbornog zakona Republike Srpske, rekao da je taj sud predviđen Ustavom, ali da u svom radu krši taj najviši pravni akt, Dejtonski sporazum i međunarodne principe ustavnog prava i čini sve da zgadi BiH koju treba da brani i predstavlja.
– Da Ustavni sud drži do toga onda bi rekao da je Izborni zakon /Republike Srpske/ustavan jer on upravo predviđa na koji način će se vršiti izbori i poštuje Ustav BiH – istakao je Dodik.
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da nije nikakvo iznenađenje odluka krnjeg Ustavnog suda BiH, jer ovaj sud već godinama nastoji da se na svaki mogući način politički obračunava sa Srpskom.
– To nije nikakvo iznenađenje jer Ustavni sud BiH već godinama primjenjuje praksu koja nije ona koja bi trebalo da štiti Ustav i ustavna rješenja, već nastoji da se na svaki mogući način politički obračunava sa Republikom Srpskoj – istakla je Cvijanovićeva.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je za RTRS da je Izborni zakon Srpske ustavan i da je Ustavni sud današnjom odlukom uveo BiH u pravnu anarhiju.
– Јasno je da svi u Federaciji BiH, Ustavnom sudu i EU znaju da u ustavu piše da je Centralna izborna komisija zadužena za provođenje izbora samo za Parlamentarnu skupštinu i člana Predsjedništva BiH – rekao je Stevandić.
On je istakao da je neustavan Izborni zakon BiH, kojeg je, kako kaže, dodatno neustavnim učinio nelegalni Kristijan Šmit svojim odlukama, ali po kojem su prinuđeni da provode izbore.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković je poručio je da je ovdje riječ o otimanju nadležnosti i da Republika Srpska ne priznaje odluke Ustavnog suda BiH.
– Vijeće staraca, ja ih tako zovem, slobodno neka nastave da rade ono što misle da rade, jer oni time ruše BiH – rekao je Višković.
Profesor ustavnog prava Siniša Karan izjavio je da je Ustavni sud trenutno antidejtonski, neustavan, nepostojeći, samoprozvani, samozvani, jednostavno rečeno – otuđeni centar /sve/moći grupe stranaca i domaćih unitarista, a sve sa ciljem oduzimanja dio po dio nadležnosti Republike Srpske.
– Ustavni sud BiH, umjesto da čuva Ustav, dao je sebi za pravo da ga tumačeći, po nekim svojim pravilima mijenja, vršeći reviziju ustavnih normi i prekrajanje našeg izbornog sistema – istakao je Karan.
Izbornim zakonom Republike Srpske htio se uvesti kakav-takav red u očito haotičnim izbornim procesima u koje se miješaju neovlašteni stranci, a odluka krnjeg Ustavnog suda BiH da ovaj zakon stavi van snage ne čudi, rekao je pravnik Ognjen Tadić.
– To što će ona biti pobijeđena upravo u izbornim uslovima koje je lično Šmit stvorio, uspjeh prodejtonske politike Republike Srpske čini još značajnijim, a rad krnjeg Ustavnog suda BiH neuticajnim na buduće političke procese u BiH – istakao je Tadić.
Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić rekao je Srni da je ova odluka još jednom nameće pitanje kako dalje u ovakvoj BiH.
Nešić je rekao da je ovo očekivana odluka neustavnog suda i da bi se svi u Republici Srpskoj iznenadili da je donesena drugačija odluka.
Predsjednik DEMOS-a Nedeljko Čubrilović izjavio je da je neodrživa odluka krnjeg Ustavnog suda BiH, jer Narodna skupština Srpske nije donijela nijedan neustavan akt, pa tako ni zakon.
– Mi ne pretendujemo da uzimamo nadležnosti nekome drugome, ali smo u poziciji da moramo da branimo poziciju i nadležnost Republike Srpske – rekao je Čubrilović.
Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić rekao je da Ustavni sud BiH bez srpskih predstavnika nema legitimitet i da ne može da odlučuje o bilo kom pitanju, a donošenjem odluka zadire duboko u ukupne odnose u BiH.
Đokić je za Srnu rekao da je odluka krnjeg Ustavnog suda BiH očekivana, ali i skandalozna, jer se ovaj sud ne obazire na to da je neustavan.
Krnji Ustavni sud BiH donio je odluku u kojoj tvrdi da Izborni zakon Republike Srpske nije u skladu sa Ustavom BiH i Izbornim zakonom BiH, zato što se njime, kako se navodi, preuzimaju nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine.
Izvor: RTRS